Zmiany klimatyczne jakie zachodzą na naszej planecie to czytelny sygnał, aby zmienić podejście dotyczące dbania o środowisko. 22 kwietnia to Dzień Ziemi – planety, która swoimi porami roku zachwyca a jednocześnie przeraża skrajnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak wichury czy deszczenawalne. To ten dzień jest warty uwagi, by zastanowić się czy robimy wszystko, aby uchronić nasze dzieci, wnuki od jeszcze większych zmian klimatycznych, które zmierzają w złą stronę.
Co możemy czynić aby zadbać o środowisko?
Świat prężnie idzie w tym kierunku. Widoczne jest to gołym okiem. Patrząc na okolicę naszej siedziby niedawno w okolicach Janikowa powstała farma wiatrowa, która w ostatnim czasie przez silne wiatry wyprodukowała bardzo dużą ilość energii. Fotowoltaika również coraz częściej pojawia się na naszych domach lub jako budowle na podwórkach czy polach. Są to duże inwestycje, na które trzeba mieć nakłady finansowe. Jednak co zrobić jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy możliwości uruchomienia takich instalacji, aby zmniejszyć poziom zanieczyszczenia środowiska?
Wybieraj spacer lub rower zamiast samochodu.
W przypadku, gdy masz bardzo blisko do pracy czy do miejsca do którego chcesz się dostać, warto pójść pieszo lub wybrać rower zamiast samochodu. Oczywiście, wszystko zależy od sytuacji. Nie pojedziemy rowerem w sukni balowej na wesele.
Wybieraj komunikację miejską.
Większość dużych miast posiada komunikację miejską jak autobusy, tramwaje czy metro, te pojazdy spotykane są także z silnikami hybrydowymi bądź elektrycznymi. Nie tylko są mniej szkodliwe dla środowiska, jest to tańsza opcja dla naszych portfeli oraz nie stoimy w korku.
Segreguj odpady.
Segregacja od dłuższego czasu jest narzucona nam odgórnie poprzez przepisy, Ten przepis jest trafnym, dobrym sposobem na zwalczanie zanieczyszczeń środowiska.
Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych a mieszkańcy bloków posiadają działkę na Ogródkach Działkowych oraz posiadają warzywniak to mogą odpady BIO przeznaczyć na kompostownik. Jest to naturalny nawóz, który wzbogaca glebę w cenne składniki odżywcze dla roślin.
4.Zbieraj wodę deszczową
Mówią, że woda deszczowa jest najlepsza do podlewania roślinności na ogródkach i również to dotyczy roślin doniczkowych. Niektórzy montują zbiorniki podziemne lub podstawiają beczkę pod rynnę. Zbieranie wody deszczowej powoduje oszczędność w naszych portfelach.
Ubezpieczenie alternatywnych źródeł energii
Wracając do alternatywnych źródeł energii. Na rynku ubezpieczeń powstał produkt, który ubezpiecza takiego typu instalacje. W przypadku instalacji fotowoltaicznej ubezpieczenie obejmuje szkody spowodowane:
zdarzeniami losowymi takimi jak grad, huragan, uderzenie pioruna, przepięcie energetyczne czy pożar polegające na fizycznym uszkodzeniu, utracie instalacji lub ich elementów;
utratą lub zniszczeniem instalacji lub jej elementów wskutek kradzieży, wandalizmu lub dewastacji;
podczas akcji ratowniczej; koszty związane z akcją ratowniczą oraz koszty w związku z zabezpieczeniem instalacji przed bezpośrednim zagrożeniem szkody.
nieumyślnym uszkodzeniem instalacji przez właściciela
podczas naprawy uszkodzonej instalacji potrzebujesz kupić energię z sieci
Analizując, jest to ciekawy i zachęcający produkt. W przypadku gdy wcześniej zawarliśmy polisę dla domu, a w międzyczasie zakupiliśmy i zainstalowaliśmy instalację fotowoltaiczną to możemy na osobnej polisie ubezpieczyć ją z przystępnym zakresem
źródło: ulotka TU Wiener “Ubezpieczenie Instalacji Energii Odnawialnej”